poniedziałek, 26 maja 2014

Rożki z ciasta francuskiego z nadzieniem

Ponownie ciasto francuskie. Bardzo je lubię i zawsze staram się mieć je w lodówce. Jest idealne, jeśli wiesz, że za godzinę znajomi mają wpaść z wizytą. Samo przygotowanie rożków zajmuje ok. 30 minut, oczywiście w zależności od tego, czym je chcesz nadziać. W piekarniku muszą posiedzieć co najmniej kolejne 30 minut i przekąska gotowa. 


Składniki:
rolka ciasta francuskiego (kupuję gotowe)
1/3 kostki zamrożonego szpinaku
4-5 średnich pieczarek
garść startego żółtego sera
łyżka masła
1 jajko
sól, pieprz
tymianek albo majeranek

Zaczęłam od przygotowania farszu. Na części masła udusiłam drobniutko pokrojone pieczarki. Kiedy były miękkie, lekko je posoliłam. Wyjęłam do miseczki i w tym samym garnku na pozostałej części masła rozmrażałam szpinak. Po rozmrożeniu doprawiłam go lekko solą i pieprzem, dorzuciłam do niego uduszone wcześniej pieczarki i garść żółtego sera. Wszystko dokładnie wymieszałam i odstawiłam do wystudzenia. 

Rozwinięte ciasto francuskie pokroiłam na równe, małe kwadraty. Zazwyczaj całe ciasto dzielę na pół, dzięki czemu mam dwa duże kwadraty. Wtedy łatwiej wykroić mi równe, małe części. 





Małą łyżeczką nałożyłam farsz na każdy kwadrat. Składałam je potem na pół w trójkąty i sklejałam brzegi, które potem dociskałam jeszcze widelcem. Miałam dzięki temu ładny wzór i większe szanse, że rożki się nie porozklejają podczas pieczenia. 

Wszystkie nadziane rożki ułożyłam na blaszce wyłożonej pergaminem. Posmarowałam je roztrzepanym surowym jajkiem i posypałam suszonym tymiankiem. 

Piekłam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni góra-dół przez jakieś 30 do 40 minut. Rożki muszą być lekko przyrumienione - wtedy mamy pewność, że są gotowe. Jeśli lubicie bardziej chrupiące, potrzymajcie je w piekarniku kilka minut dłużej. Jeśli zabraknie Wam farszu, możecie zawinąć w pozostałe ciasto szynkę, parówkę albo jakieś warzywo - wszystko to, co macie pod ręką. U mnie na zdjęciu poza rożkami widać też ruloniki z kabanosami.


Rożki w tym przepisie były w wersji na ostro, ale można zrobić je też na słodko. Są pyszne z twarogiem, z nutellą, albo z gęstym budyniem w różnych smakach. Można zrobić je również z dżemem, ale musi być naprawdę bardzo gęsty, bo inaczej cały wypłynie na blachę. Rożki na słodko po przestudzeniu posypuję jeszcze cukrem pudrem i są idealne do kawy. 

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Wypróbowałam, pyszna przekąska :-) Polecam!!